MAS Moravský kras z. s.
Sloup 221, 679 13 Sloup
IČ: 270 28992
Rychlé odkazy
Jiří Zigal je místopředsedou spolku Včela pro moravský kras. Ale povídání s ním je mimořádně inspirativní nejen ve chvílích, kdy povídá o produkci medu nebo medoviny. Možná ještě zajímavější jsou jeho příběhy z apiterapie a přírodní medicíny.
Jak jste se vlastně dostal ke včelařství?
Je to dlouhá rodinná tradice. Včelařil už můj táta a můj dědeček, který to přebral po dědovi. Už od malička jsem začal s otcem chodit do včel. A dodnes mě to drží.
Věnujete se tomu na plný úvazek, nebo je to spíše koníček?
Mám to při práci. Na tomto území, nemyslím vyloženě Moravský kras, ale v podstatě celou českou, nemůže být včelařství samostatně výdělečná záležitost. Je to strašně nestabilní, odvislé od s počasí i zdravotní kondice včel. I když po republice fungují farmy, které se prezentují jako včelařské, všechny mají nějakou vedlejší hospodářskou činnost, která je saturuje, anebo dělají něco extra v rámci samotné včelařiny. To prvotní, kvůli čemu se včely v minulosti chovaly, byl vosk a med, to je na vedlejší koleji. Hlavní činností těchto komerčních farem, kde není ta jiná hospodářská činnost, je výroba oddělků, matek, těžba pylu nebo mateří kašičky.
Jaké produkty vlastně nabízíte?
Ze dvora prodáváme med a máme licenci na výrobu medoviny. Také pořádáme různé kurzy, na kterých zájemce seznamujeme se včelími produkty, jak je získávat, jak je používat, k čemu vlastně slouží. Nějaké čtyři pět let zpátky se podařilo zbudovat API domky. Není to nic nového pod sluncem, už naši dědové to znali. Všichni měli v tom včelíně nějaký ten divan nebo křesílko a po obědě si tam šli odpočinout. V poslední době se o tom často mluví jako spaní na včelách. Pokud u nich pobýváte určitou dobu, nějakým způsobem na vás působí. Jednak magnetickým polem a vlnovou délkou, ale také výpary, neboli esenciálními látkami z medu a vosku, které těkají tím, jak včely v úlu kmitají křídly a udržují určitou teplotu. Vy to potom samozřejmě inhalujete.
Je to nějak propojeno i s aromaterapií?
Aromaterapie i apiterapie jsou dva samostatné obory. Jelikož spolupracuji se společností, která vyrábí éterické oleje, lektoruji kurzy aromaterapie. Ty esenciální látky z medu a vosku fungují technicky stejně jako ty oleje. Produkty od včel se s éterickými oleji velmi dobře doplňují, protože propolis je přírodní antibiotikum, stejně jako některé z olejů. Pokud je to dobře kombinované, lze vytvořit i silnou záležitost pro případnou léčbu. Čím více se tím zabývám, tím více nalézám možnosti na propojení těchto dvou oblastí. Od včelařiny můžu použít kvalitní vosk, od aromaterapie kvalitní olej. Vzhledem k tomu, že nám přestávají fungovat chemická antibiotika, lidé se začínají probouzet a objevovat kouzlo přírodní medicíny. Nevýhodou je, že to nefunguje okamžitě. Funguje zde takové pravidlo, že jak dlouho jste si na problém zadělávala, tak dlouho ho budete minimálně řešit.
Jaký med byste doporučil? Který je nejkvalitnější?
Nejkvalitnější je ten, který mají včely v úlu. Pokud se bavíme o medu, který produkuji já, nevidím v nich žádný rozdíl. My máme květové a medovicové. Jde o to, aby včelař med co nejšetrněji odebral, uskladnil a nabalil do sklenic. Tam může dojít ke znehodnocení. Pokud je ta prvotní surovina v pořádku, pokud používám přírodní léčiva, med je kvalitní. Použití přírodních léčiv má výhodu v tom, že to nezanechává rezidua ve vosku. Ze kterého to zpětně přechází do medu – med v plástev po určitou dobu leží a je tam určitý kontakt. Aplikace těchto léčiv je ale o dost složitější a pracnější. A pak samozřejmě záleží na tom včelaři, zda med stočí hned nebo ho tam chvíli nechá. Přirovnal bych to k vínu – lidé ví, že existují mladá vína, že existuje burčák. Stejně tak když včely přinesou sladinu, která má 80 % vody a 20 % obsahu cukru (mimo jiné látky). My musíme čekat, až to včely přetransformují do opačného poměru (80 % cukru a 20 % vody). To závisí právě na kondici včel a ploše, kterou mají včely k dispozici. Když ten med vytočím brzo, je to něco jako ten burčák. Když med včelám chvíli nechám, stihnou jej kvalitně zahustit, budu moci vytočit kvalitní hustý med plný chuti a nebude kvasit. Oba medy jsou tedy kvalitní, záleží, k čemu je chcete použít. Každý med jinak sladí a má jiný obsah minerálních látek, vzhledem k obsahu jednoduchých či složitých cukrů.
Pro koho jsou Vaše včelařské kurzy určeny?
Z 95 % jsou určeny pro dospělé. To proto, že jejich základem je výuka včelařství. To je devítidílný kurz, kde procházíme celý rok a zájemcům o včelaření vysvětluji zákonitosti každého měsíce – tak aby měli přehled o tom, co se děje během téměř celého roku. Umím to odvykládat i během týdne, ale logicky, těžko se v lednu ukazuje něco, co se se včelami děje o prázdninách. Tímto je náš kurz v České republice ojedinělý. Vedle toho máme ještě kurz, který přibližuje základy apiterapie, lektoruji kurz aromaterapie, na konci listopadu chystáme kurz o relaxaci pro tělo i duši, kde budeme využívat med na medovou masáž.
Svátek má Vít
Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.
Pohoda od svatého Víta do svatého Jana (24.6.) pro obilí je vyhraná.